Projekty SS 2020 (archiv)
Projekty #1
Těmto projektům jsme se věnovali v letním semestru 2020. Někteří z nás v projektech pracují i dále, někteří začali pracovat na jiných tématech. Aktuální projekty najdeš na agdx.info. Pokud s námi chceš více tyto nebo aktuální projekty probrat, můžeš napsat na discordu.
🤳🏻 VSS — vytvoř si sám
Julie Dudová
@Julie
Tento semestr jsem zaslíbila založení a budování WOW WOW coll. Startem tohoto projektu byla znalost velkého množství kontaktů avšak jejich neuplné využití a jakási kulturní potřeba tyto kontakty propojit a tím posílit sféru nejen hudební a nejen tu pražskou. Pokračování se máme dočkat již v září a já bych v ateliéru chtěla sdílet některé z cílů i průběžných bodů. Téma je zaměřené hlavně na mapování kulturní scény, jejích přesahů a možnostech našich pohybů v tomto kolektivu.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]
💞 Music Sharing Platform
Honza Mikač
@Hellboi
Cílem projektu je nakódování platformy pro sdílení hudby, která se soustředí především na vytvoření cross-platform prostoru, kde může být hudba sdílena ze všech již existujících streamovacích služeb na internetu. Měl by vzniknout ideální prostor, jak pro objevovaní nové hudby, tak i pro její sdílení.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]
🦥 in progress…
Ondra Zábojník
@Ondřej
Ahoj, tenhle semestr se opět zabyvám dvěma projekty. U prvního je mým cílem naučit se v programu GLYPHS, čehož chci dosáhnout pomocí vytváření takových typů písem nebo jednotlivých glyfů abych pokryl co největší škálu funkcí a možností které program nabízí. Druhý projekt se týká výroby poloupcyclované obuvi. Mělo by jít o jakousi fůzi dětských bačkůrek s “classy” a “aestethic” stylem.
🕵🏻♀️ DATA
Nasťa Bogoslavecová
@bgslvts
Srovnání dostupnosti a přehlednosti informací ohledně Data policy. Analýza vlastních dat, které mi jednotlivé sociální sítě poskytují ke stažení. Srovnání druhu kontentu se kterým se setkávám v online prostoru. Snaha o získání většího osobního přehledu nad celkovým tématem.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]
🌾 Peace of Mind
Vasil Burak
@xvburak
Kultivuji své zdraví a učím se komunikovat. Což považuji za dva základní předpoklady pro další tvorbu.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]
👀 KAM?
Kateřina Dohnalová + Iva Balcaříková + Petr Škobrtal
@Kateřina + @ivab + @Petr
Aplikace, která nabízí výběr námi kurátorovaných míst v rámci Brna. Místa jsou rozdělena do několika kategorií, ze kterých si uživatel může vybírat. Na základě algoritmu je uživateli náhodně vygenerována lokace k navštívení; případně vytvořena trasa při vybrání vícero kategorií.
🧠 Výplň Kontejneru
Gabriella Hasníková
@gabriella
Tento semestr a v rámci Corona Holidays, a také v návaznosti na projekt z minulého semestru jsem se hluboce ponořila do činnosti, při níž vytvářím obsah zmíněné platformy a zároveň se tento obsah propojí s Brněnské Surfové Klub, jehož vizuál byl také jeden z mých dřívějších projektů. Stále tedy zůstává.
💀 Kontejner
Kateřina Dohnalová + Iva Balcaříková
@Kateřina + @ivab
Projekt se zabývá upcyclováním oblečení. Platforma si klade za cíl propojit jednotlivce zabývající se přetvářením oblečení, za účelem vytvoření komunity, zároveň zprostředkuje návrhy, materiál a následně umožňuje zúročit dovednosti uživatelů. Platforma slouží k přetváření již používaného oblečení v nové kousky. Pomáhá také k rozvoji začínajícím kreativním jedincům, jejich projektům a značkám.
👽 Wavepage
Šimon Bařák
@Simon Barak
Reflexe, hledání, testování a iterace. Využití text-to-speech technologie. Design produktu.
Pracuji na editoru se kterým je možné:
- Předčítat nahlas text s generovaným hlasem
- Vytvářet audio články a prezentace
- Ukládat dokumenty
K čemu editor slouží:
- K učení se s formátem textu, obrázku a audia
- K ovládání audia za pomocí textu. Uživatel ovládá audio kliknutím na část textu, kterou chce poslouchat
- Editor zvýrazňuje čtenou větu
- Má možnost sledování v prezentačním módu
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]
🤖 Don’t Repeat Yourself
Bára Fišerová + Honza Suchý
@Barbora + @honza_suchy
Náš projekt vychází z principu DRY aka Don’t repeat yourself. Vyvíjíme vlastní nástroj, postavený na webových technologiích, který vychází z vlastního workflow, a tím se chceme vymanit z diktátu současných nástrojů, kterým naopak (své) pracovní postupy musíme přizpůsobovat. Principy, na kterých stavíme, dávají uživatelům sadu nástrojů, které umožňují proces současné graficko-designérské praxe nabourat. Tak jako se v průběhu času bude měnit naše workflow, může růst
a měnit se náš DRY.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]
👷🏻♀️ Digital Public Services
DPS (Digital Public Services) je intelektuální a technologická podpůrná infrastruktura. Svým členům poskytuje prostor, nástroje, zdroje pro alternativní způsob existence ve vrstvě nad stávajícími společenskými systémy. Je prostředím pro vzdělávání, tvorbu a správu sdílených Věcí.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK]
Projekty #2
Tyto projekty byly v letním semestru 2020 představeny jako bakalářské a diplomové práce.
👨🏻🌾 DPS Design System
Magdalena Prudíková
@Magdalena
Bakalářská práce představuje proces vývoje design systému pro vznikající ekosystém Digital Public Services a jeho kontext.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK] nebo [PDF]
🌊 ZONE000FT
Kristýna Kulíková
@kristyna
Závěrečná práce představuje tvorbu vizuální identity pro projekt ZONE000FT — módní značku a maloobchod, který spolupracuje se současnými umělci a designéry a produkuje oblečení, plakáty a další předměty v limitované edici. S vybraným umělcem vytvoříme kolekci předmětů, která bude volně k prodeji.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK] nebo [PDF]
🍊 Žonglérské míčky Infinity
Václav Peca
@Vašek
Cílem bakalářské práce je popsat autorovu cestu navrhování žonglérských míčků a zakládání žonglérské značky. Autor popisuje historii projektu a vysvětluje svá rozhodnutí, která jako designér, podnikatel a žonglér v jedné osobě dělal. Hlavními tématy jsou produktový design, ale také výroba a marketing jako nezanedbatelné součásti designu.
Více informací o tomto projektu najdeš na: [LINK] nebo [PDF]
🍆 Výstup: coolervoucí důkazní materiál akademicko-onlinové validace
Jakub Polách
@disscourse
Společnost vědění je podle Konrada Paula Liessmanna struktura podléhající určitým politickým a ekonomickým zájmům. V této struktuře je vysokoškolské vzdělávání redukováno pouze na profesní vyučení a potenciál takto nabytých znalostí je měřitelný jen podle toho, jaké je jejich uplatnění na pracovním trhu. Tato situace vede k transformaci industriální společnosti ve společnost, v níž nejde o těžbu surovin, ale vědění. Liessmann mluví o procesu industrializace vědění, v němž průmyslového dělníka podřízenému ekonomickému modelu fungujícímu na principu materiální produkce nahrazuje dělník vědění podřízený ekonomickému modelu operující se symbolickými hodnotami. Vzdělání je podřízeno manažersky řízenému ekonomickému zhodnocení — na vědění jsou aplikovány průmyslové postupy a ve výsledku tak nejde o hodnoty, názory či přesvědčení. Rozhodující význam má zhodnotitelný výstup, coolervoucí důkazní materiál akademicko-onlinové validace. V souvislosti s touto kritikou se bakalářská práce zabývá možnými obsahy vyprázdněného akademického titulu BcA. Komodifikace čehokoliv je v tomto procesu čistě náhodná.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK] nebo [PDF]
✨ Glossy Research
Kateřina Srbová
@katerina
Módní průmysl je podmíněný budováním (jednotné) uniformity jedinečnosti jednotlivce skrze ztotožnění se s tím, co symbolicky, obsahově nebo objektově reprezentuje model. [Módní] návrhář operuje se společenským přijímáním konceptů rovnosti, sociální spravedlnosti či feminismu jako s produkty. Výzvou pro něj není přijímání a vytváření skutečných hodnot, ale prodej toho, co by tyto hodnoty mohly reprezentovat, kdyby je společnost přijala. Ztotožnění se s konceptem sebepřijetí tak při sledování catwalkového narativu znamená zírat na materiálovou reprezentaci řvoucí afektovanosti. Společnost ji přijímá tím, že si kupuje to, co by ji mohlo reprezentovat. Kontroverze je manifestovaná skrze to, jak materiálově a osobnostně reprezentovat hodnoty, které většinová společnost zatím nepřijímá. Módní návrhář tyto reprezentační objekty odívá do konkrétních entit/lidí a módní molo tak funguje jako spekulativní model budoucnosti. Postupným prouděním těchto modelů do mainstreamu společnost tyto hodnoty nepřijímá, ale pouze je obléká. V přítomnosti je totiž každá hodnota sezónní. Bakalářská práce se zabývá současným módním systémem.
Více o tomto projektu najdeš na: [LINK] nebo [PDF]
💰 Credit cards accepted.
Bára Růžičková
@Bára
Ve své diplomové práci se věnuji pracovním podmínkám v oblasti grafického designu, jejich kritice a hledání způsobů, jak si nastavit udržitelné podmínky pro vlastní práci a život — tedy, jak nebýt závislý pouze na zakázkách od zadavatele a diverzifikovat vlastní práci.
Více o tomto projektu najdeš na: [PDF]